Blog Açmak İçin Neler Gerekir?

Blog açmaya karar verdiniz peki nasıl açılacağını “blog için nelerin gerektiğini” bilmiyorsunuz. Peki bu konuda güzelce gerekli yönlendirmelerle şimdi size bir blog oluşturalım ve ilk adımı atalım. Blog oluşturmak için karşınızda iki alternatif vardır bunlardan bir tanesi ücretli diğeri ise ücretsiz oluşturmadır. Her ikisinin artı ve eksi yönleri vardır bunları aşağıda belirteceğiz.

blogacmak

Daha önce blog açtıysanız yazı sıkıcı olabilir. Bu kısımda hiç blog açmamış arkadaşlara göre anlatım yapacağız.

Blog Adı Belirleme ve Blog Adını Kaydetme

Ücretli blog açmak elbette ücretsiz açmaya göre bir kaç adım öndedir. O yüzen bu kısımda kendi adınıza kayıtlı; .com veya .net gibi bir uzantıda bitecek blog isimleri ile başlayalım. İlk önce blog isminizi belirlemeliyiz. Örnek veriyorum; benimpipom.com ismi gibi. Bu isim konusunda karar verdiyseniz şimdi kaydetmek için Türk Ticaret bağlantısını takip edip isminizi oradan sorgulatın ve ismini adınıza kayıt edin. Eğer kendi adınıza blog açacaksanız bu sever .com.tr olarak açmanızı tavsiye ederim. Bunun içinse yapmanız gereken Nic.tr bağlantısını takip edip oradan isminizi kaydetmenizdir.

Her iki firmaya ait web sayfasında güvenle Kredi Kartı bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

Domaini bir kere kayıt ettikten sonra domain size ait olacaktır. Her yıl domain ücretini ödemeniz şartıyla devamlı kullanabilirsiniz. Bu kısımın maaliyeti 25 TL civarında olması gerekmektedir. ( şu an yıl 2013)

Hosting Satın Alma Asaması

Türk Ticaret’ten domaininizi aldıysanız hostingte o kısımdan alınabilir. Biraz pahalı gibi gelebilir fakat Türk Ticaret sunucuları güclü ve size sorun çıkartmayacak yapıdadır. Aynı zamanda Google’de Hosting Firmaları‘nı ilgili bağlantıyı takip ederek araştırabilirsiniz.

Hosting alımından sonra Türk Ticaret hosting aldıysanız WordPress kurulumunu rica edebilir veya kendiniz WordPress kurulumunu yapabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kurulur?

Kısa bir şekilde anlatacağım. tr.wordpress.org adresine giriş yapınız. Son sürüm WordPress’i indiriniz. Zip dosyası içerisindeki dosyaları uygun bir klasöre çıkartınız. Hosting firmasından aldığınız dosyaları web sayfanıza FTP bağlantısı yaparak atınız. (FileZilla ile FTP bağlantısı yapabilirsiniz) FTP bağlantısında Public_Html klasörü içerisine gelen zip içerisindeki bulunan WordPress klasöründeki tüm içeriği yükleyin.

Cpanel’e bağlanınız. blogisminiz.com/cpanel adresiyle Cpanel’e bağlanabilirsiniz. İlgili kısımdaki Database kısımına geliniz ve oradan Database ve Kullanıcı oluşturunuz. Bunları bir yere not ediniz. Birazdan gerekecek. Bu oluşturma işlemlerinizden sonra web sayfanıza tarayıcıdan olduğu gibi yazınız. Karşınıza gelen kısımları not ettiğiniz bilgilerle doldurunuz.

Tebrikler. Blogunuz eğer adımları doğru yaptıysanız şimdi açılması lazım. Eğer açılmıyorsa Hosting firmanıza ulaşarak rica ediniz ve kurulumu yapmalarını isteyiniz. Bir çok hosting firması bu kurulumları ücretsiz yapmaktadır.

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir