WordPress Nedir?

WordPress bir CMS’dir, yani İçerik Yönetim Sistemi olarak geçer. Cafelog’un resmi olarak devamı olan WordPress, Google çalışanı Matt Mullenwegg tarafından kurulmuştur. PHP / Mysql ikilisini kullanan WordPress, Jquery ve Ajax ile zenginleşmiş görüntüler ortaya çıkartabilmektedir. Bugün dünya üzerinde “Blog” mantığının bu denli gelişmesinde WordPress’in katkılarından bahsedilebilir.

wordpress-logo

WordPress tarafından kaleme alınan WordPress hakkında kısımını okuyabilirsiniz. (İngilizce)

Peki Neden WordPress?

Blog alt yapısı olarak kullanabileceğiniz çok fazla yazılım olduğundan bahsetmek zordur. Daha öncelerde Hotscripts içerisinde yazılımlarını paylaşan blog alt yapıları vardı. Yüzlerce blog alt yapısı Web yapımcıları tarafından kullanılmaktaydı. Fakat WordPress ile bu düzen değişti ve sektörde artık blog kurulması düşünüldüğünde tek sistem oldu. Diğer blog yazılımı yapan kişilerde bilgi ve tecrübesini WordPress Tema ve Eklenti geliştirmeye harcamaya başladı.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı WordPress hem eklenti hemde tema bakımından inanılmaz bir alternatif dünyasına kavuştu. Çekirdeği inanılmaz güçlü olan WordPress arayüz olarak hayal edilebilen herşeye imkan sağladı.

WordPress Geliştiri ve Yapımcıları Kimler?

  • Matt Mullenwegg
  • Mark Jaquith
  • Andrew Ozz
  • Peter Westwood
  • Ryan Boren
  • Jane Wells
  • Andrew Nacin

Yukarıda bahsedilenler dışında elbette WordPress ailesi çok daha fazladır. Fakat yukarıda ismi geçenler WordPress içerisinde geçen “Lider Geliştiriciler” olarak tanımlanır.

WordPress Devamlı Güncelleniyor

En önemli artılarından bir tanesi WordPress’in devamlı kendini geliştirmesi ve günün gereksinimlerine ayak uydurmasıdır. Takım inanılmaz bir hızda çalışıyor ve şu an 3.7.1 haline ulaşmış durumda. Eski demode CMSler arasında Php-Nuke’yi güncellemek mesela ciddi bir problemdi. Eski web yapımcılar hatırlardı site yedeklenir ve güncelleme işlemi başlardır. Onlarca dosyada değişiklik yapılır tüm herşey harfiyen uygulanır ama site güncellemede çökmüş olurdu. WordPress’de durum o şekilde değil. Bir kaç saniyede güncellenmekte ve hiç bir sorun oluşturmamaktadır. Yinede güncelleme butonunu görür görmez hemen güncellememenizi bir kaç gün beklemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir